Od początku roku obserwuje się ożywienie na rynku nieruchomości w Polsce. Jak kształtowała się natomiast sytuacja na rynku wynajmu? Według raportu opracowanego przez PKO BP wzrost stawek wynajmu w I kwartale 2023 zwolnił do jednocyfrowego w stosunku rok do roku, a w porównaniu do IV kwartału 2022 stawki nie zmieniły się lub lekko spadły.
Popyt na rynku wynajmu słabnie
Popyt na rynku wynajmu słabnie z kilku powodów. Pierwszym z nich jest ustabilizowanie się sytuacji związanej z potrzebami mieszkaniowymi uchodźców z Ukrainy. Obecnie szacuje się, iż ok. 750 tys. migrantów z Ukrainy pozostanie w Polsce na dłużej. Ich potrzeby mieszkaniowe są zaspokajane głównie przez wynajem. Ponadto presja na rynku wynajmu słabnie też z powodu powrotu na rynek transakcyjnych osób kwalifikujących się do nowego rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%, a także tych, które na skutek wzrostu dochodów i złagodzenia warunków oceny zdolności kredytowej przez KNF będą mogli pozwolić sobie na wzięcie kredytu hipotecznego.
Wzrost stawek wynajmu zwalnia
Z analiz wynika, że w I kwartale 2023 roku wzrost stawek wynajmu zwolnił znacząco w stosunku rok do roku, z wyjątkiem Katowic, we wszystkich dużych miastach. Ceny najbardziej wyhamowały we Wrocławiu, Gdańsku oraz Krakowie. W porównaniu z IV kwartałem 2022 stawki we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku spadły o ok. 1,5%. W pozostałych analizowanych miastach wzrosty były zbliżone do poziomu z ostatniego kwartału roku 2022. Średni czynsz za wynajem mieszkania niezmiennie najwyższy jest w Warszawie, nieco taniej mieszkanie można wynająć w Gdańsku i Wrocławiu, a najmniej zapłacimy w Katowicach. W długim okresie stawki najmu utrzymują się na wysokim poziomie głównie dlatego, że podaż mieszkań na wynajem rośnie bardzo powoli przy stosunkowo wciąż wysokim popycie na wynajem. Generalnie rynek wynajmu ma charakter rozwojowy, z tym że jego ograniczenie stanowi nieustające ryzyko regulacyjne związane z tym rynkiem.
Potencjał polskiego rynku wynajmu to wynajem rynkowy?
Skala wynajmu rynkowego w Polsce jest mała na tle innych krajów Europy, co świadczy o potencjale rynku wynajmu mieszkań. Od kilku lat obserwuje się bowiem wzrost zainteresowania tą formą wśród części gospodarstw domowych, głównie młodych, jako sposobem zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. W obszarze wynajmu rynkowego lokuje się najem instytucjonalny. Jest to oferta kompleksowej obsługi najemcy przez profesjonalnie zajmującego się tym operatora. W ofercie inwestorów instytucjonalnych znajduje się obecnie ok. 11,6 tys. mieszkań gotowych do wynajmu i są zlokalizowane głównie w największych polskich miastach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź czy Trójmiasto. W Polsce działa 20 takich inwestorów instytucjonalnych, przy czym trzech największych z nich posiada 58% całego rynku. Wciąż jednak ta forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ma charakter uzupełniający i będzie taki charakter miała przez najbliższe 5 lat, ponieważ przez ten czas liczba mieszkań w wynajmie instytucjonalnym ma się zwiększyć zaledwie o ok. 65 tys.