W sektorze nieruchomości rośnie znaczenie zakupów inwestycyjnych. To skutek obniżenia stóp procentowych i rosnącej inflacji. Zakup mieszkania jest uważany obecnie za jeden z najlepszych sposobów na ochronę i pomnożenie kapitału.
Opłaca się inwestować w nieruchomości
Utrzymywanie niskiego poziomu stóp procentowych przez KNF wpłynęło na popularność lokat. Na przestrzeni niespełna roku, od marca 2020 do kwietnia 2021 roku, ilość przechowywanych w depozytach bankowych pieniędzy zmniejszyła się o 107 mld złotych.
Niskie stopy procentowe obniżyły również koszt kredytów hipotecznych. W efekcie osoby szukające sposobu na ochronę swoich oszczędności przed inflacją coraz częściej inwestują w nieruchomości. Największe zainteresowanie tego typu działaniami wykazują ludzie w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat.
Według raportu stworzonego przez Barometr Metrohouse i Gold Finance, liczba transakcji inwestycyjnych w pierwszym kwartale 2021 roku stanowiła 34 procent wszystkich zakupów. Ich udział może być jednak wyższy. Ocenia się, że celem prawie połowy transakcji mogło być zabezpieczenie zgromadzonego kapitału przed stratą wartości. Tym bardziej, że opłacalność inwestycji w nieruchomości wciąż rośnie. Zwiększone zainteresowanie zakupem mieszkań przekłada się na wzrost cen. Taka tendencja najbardziej widoczna jest w dużych miastach.
W jakie mieszkania najczęściej inwestują kupujący?
Dotychczas największą popularnością, także wśród inwestorów, cieszyły się kawalerki. Na popyt na niewielkie mieszkania wpływała przystępna, wynikająca z niewielkiego metrażu, cena, a także zainteresowanie wynajmujących. Obecnie najchętniej kupowane są mieszkania w przedziale od 35 do 50 metrów kwadratowych. Według raportu Metrohouse i Gold Finance stanowią one 35 procent wszystkich zakupów. Na zakup większej nieruchomości, od 50 do 60 metrów, decyduje się 25 procent nabywców. Inwestycja w większe mieszkanie uważana jest obecnie za lepszą opcję, umożliwiającą np. wynajem lokalu na pokoje.
Zmienia się cel inwestycji
Zmienia się również cel inwestycji. Coraz więcej kupujących rezygnuje z wynajmu mieszkania lub remontu i ponownej sprzedaży nieruchomości w wyższej cenie. Zamiast tego, mieszkania stanowią alternatywę dla lokat bankowych.