Mieszkania w kamienicy mają wady i zalety, a co za tym idzie także zwolenników, ale i przeciwników. Pierwsi mówią o mieszkaniu z duszą, ceniąc sobie atmosferę starego budownictwa. Chwalą też przestronne wnętrza o wysokich sufitach. Przeciwnicy z kolei narzekają na często zły stan technicznych starych budynków, brak miejsc parkingowych czy wind i trudności w ogrzaniu wielkich przestrzeni. Czy w takim razie łatwo znaleźć chętnych do wynajęcia mieszkania w kamienicy? Jak często w takich sytuacjach bywa – wszystko zależy od różnorakich czynników.
Między innymi od tego, komu mielibyśmy wynająć mieszkanie, a także ile chcemy (bądź możemy) na wynajmie zarobić. Jeśli lokal wymaga remontu, a nie mamy na niego zbyt wiele funduszy, będziemy musieli zejść z ceny. Wówczas można zachęcić potencjalnych najemców atrakcyjną lokalizacją (kamienice stoją zwykle w centrach miast, które są bardzo dobrze skomunikowane), co jest jednym z bardziej istotnych czynników przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem. Bliskość klubów, restauracji i pubów będzie przy tym bardziej przyciągać np. studentów, którzy mogą mieszkanie współdzielić między sobą w kilka osób. Przeszkodą może być ewentualnie rozkład pokoi w amfiladzie, jaki zdarza się w starych kamienicach. Nie powinien być nią za to brak windy.
Jeśli chcemy i możemy zainwestować, mamy szansę przyciągnąć klienta, który jest gotów zapłacić naprawdę sporo za luksusowe mieszkanie w starym, często zabytkowym budynku w atrakcyjnej części miasta. Trzeba się jednak w takim przypadku przygotować na spore wydatki, bo remont mieszkania w kamienicy to naprawdę nie lada wyzwanie. Częstokroć instalacje są przestarzałe i wymagają wymiany. Grube mury, owszem, zapewnią nam przyjemny chłód podczas letnich upałów i uchronią przed słuchaniem kłótni sąsiadów, ale zimą mieszkanie będzie trudniej ogrzać. W wielu z nich znajdziemy piece kaflowe, wymagające palenia węglem. Warto pomyśleć o nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązaniach, które posłużą na lata, a i nie będą szkodliwe. Możemy się zdecydować na ogrzewanie gazowe (jeśli do kamienicy doprowadzony jest gaz ziemny) bądź elektryczne (np. grzejniki konwektorowe, bądź maty, kable lub płyty grzejne, imitujące ogrzewanie podłogowe). Należy przy tym pamiętać, że wydajny system grzewczy musi być dostosowany do metrażu mieszkania, istniejącej wentylacji oraz indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Z kolei duże okna, które wpuszczają tyle światła, są często nieszczelne, narażając nas na hałas z ulicy i przeciągi. Warto je więc wymienić na nowsze, dźwiękoszczelne, pamiętając przy tym o prawidłowym działaniu wentylacji – w przeciwnym razie możemy doprowadzić do powstania wilgoci i zagrzybienia mieszkania.
Równie istotny przy wynajmie będzie ogólny stan techniczny budynku. Niewiele zdziała urządzenie mieszkania na wysoki połysk, jeśli wejście do niego będzie prowadziło przez zdewastowaną klatkę schodową. Jeśli kamienica ma status zabytku, może się zdarzyć, że nie będziemy mogli wprowadzić wszystkich zamierzonych innowacji. Remont jest wówczas utrudniony i możemy być zmuszeni do zrezygnowania z części inwestycji.
Niewielkie mieszkania w starych kamienicach, po gruntownym remoncie, z nowoczesnym wystrojem, bardzo dobrze się sprawdzą przy wynajmie krótkoterminowym, kiedy dla najemcy liczy się wygoda – zarówno korzystania z samego lokum, jak i łatwy dostęp do miejskiej infrastruktury.