Gdy planujemy urządzić mieszkanie na wynajem, musimy sobie zadać kilka pytań. Co powinno się w nim znaleźć? Czy warto inwestować w meble, a jeśli tak, to jakie? Na jaki standard możemy sobie pozwolić bądź jaki będzie opłacalny w stosunku do czynszu? W tym artykule zajmiemy się mieszkaniami na wynajem długoterminowy, gdyż w przypadku krótkoterminowego sytuacja wygląda nieco inaczej.
Od razu na początku trzeba założyć, że obecnie najemcy są bardziej wymagający niż jeszcze kilkanaście lat temu. Standard „po babci” z meblami z lat 70. czy 80, nawet jeśli są całe, już ich nie satysfakcjonuje – nawet przy niskim czynszu. Dlatego musimy się przygotować na to, że jeśli już meblujemy mieszkanie, potrzebny będzie nie tylko remont, ale i zakup mebli, nawet tanich.
Za wyposażeniem w meble przemawia fakt, że najmem są najczęściej zainteresowane osoby młode – studenci, pracujący single lub bezdzietne pary. Takie osoby zwykle jeszcze nie posiadają wielu rzeczy i nawet nie widzą sensu ich gromadzenia, gdyż zakładają, że być może za kilka miesięcy będą musiały się wyprowadzić. Dlatego warto wyposażyć mieszkanie w choć podstawowe meble, gdyż poszerza nam to grupę zainteresowanych najemców. Owszem, chętni na mieszkania bez mebli również się zdarzają – ale o takich przypadkach piszemy w innym artykule.
Najbezpieczniej jest wybrać sprzęty niezbyt drogie, ale trwałe, takie, które nie zniszczą się po kilku miesiącach użytkowania. Inwestycja w przedmioty z wyższej półki opłaci się raczej tylko w sytuacji, gdy celujemy w grupę zamożnych najemców gotowych płacić wyższe czynsze. Możemy się na to zdecydować, gdy nasz lokal na wynajem znajduje się np. w dzielnicy biznesowej, gdzie jest dużo siedzib firm.
Absolutną podstawą jest oczywiście kompletne wyposażenie łazienki (toaleta, umywalka, lustro, wanna lub prysznic, szafka na kosmetyki i chemię). W kuchni muszą się znaleźć oczywiście meble kuchenne, zlew i podstawowe AGD, takie jak kuchenka lub płyta grzewcza i piekarnik, lodówka, pralka i czajnik bezprzewodowy, ewentualnie zmywarka i kuchenka mikrofalowa. Jeśli nasza grupą docelową są studenci, przydadzą im się także podstawowe naczynia, garnki i sztućce.
Jeśli chodzi o pokoje, wyposażenie zależy od ich liczby i od grupy docelowej najemców. W kawalerce musimy na małej przestrzeni zmieścić wszystko, co niezbędne. Raczej więc nie zmieści nam się pełnowymiarowe łóżko sypialniane – lepiej wybrać sofę z funkcją spania. Do tego przyda się szafa na ubrania, komoda, ewentualnie półki, a także stół do pracy lub biurko.
W mieszkaniu dwupokojowym lub trzypokojowym wyposażenie zależy od typu najemców. Studentom wynajmiemy je na niezależne pokoje, więc w każdym warto umieścić miejsce do spania (łóżko lub kanapę), biurko lub stół, co najmniej jedno krzesło, szafę i regał bądź komodę. Jeśli wynajmujemy je singlowi, parze lub małej rodzinie, w jednym pomieszczeniu dobrze jest urządzić pokój dzienny, a pozostałe przeznaczyć na sypialnie.