Zakup mieszkania w wielkiej płycie na wynajem może być dobrą inwestycją. Nieruchomości budowane z prefabrykatów odznaczają się stabilną wartością, która dodatkowo zwiększyć można poprzez remont.
Infrastruktura i lokalizacja to główne zalety mieszkań z wielkiej płyty
Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania w blokach w technologii wielkiej płyty. Do najważniejszych zalet tego typu osiedli należy przede wszystkim infrastruktura oraz lokalizacja. Osiedla budowane w latach 70. oraz 80. są najczęściej dobrze skomunikowane z centrum miasta. Do ich atutów należy również bliskość placówek edukacyjnych i medycznych, terenów zielonych oraz punktów usługowych. Na komfort mieszkania wpływa także większa niż w nowym budownictwie odległość między blokami. W efekcie na zamieszkanie w wielkiej płycie decyduje się coraz więcej osób. Popyt sprawia natomiast, że lokale w wielkiej płycie to również dobra inwestycja pod wynajem.
Zaletą mieszkań z wielkiej płyty jest stabilna wartość
Zachętą do inwestycji w nieruchomość w wielkiej płycie jest przede wszystkim cena, najczęściej znacznie niższa niż w przypadku współczesnego budownictwa. Dodatkowo wartość mieszkania na osiedlach odznacza się większą stabilnością i nie traci na wartości tak szybko, jak lokale z rynku pierwotnego. Należy jednak wspomnieć, że mieszkanie w wielkiej płycie z rynku wtórnego może wymagać remontu oraz całkowitej wymiany wyposażenia. Niezbyt wysoki standard nieruchomości podczas zakupu może być natomiast dobrym argumentem do negocjacji ceny lokalu, przeprowadzony remont to natomiast dobry sposób na zwiększenie wartości nieruchomości oraz zysków z najmu.
Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w wielkiej płycie?
Kupując mieszkanie w wielkiej płycie, warto zwrócić uwagę na system, w jakim został wybudowany blok. Budynki z wielkiej płyty budowane były w dwóch systemach – otwartym oraz zamkniętym. W systemie otwartym większość ścian w mieszkaniach pełni jedynie funkcję działową. W efekcie łatwiej jest zmienić rozkład mieszkania w trakcie remontu. Ponadto lokale w budynkach w systemie otwartym mają różnorodny rozkład, a także bardziej przestronne pokoje. Inaczej jest w przypadku mieszkań budowanych w systemie zamkniętym, w którym ściany wewnątrz budynku pełnią funkcję nośną. W rezultacie do ich wyburzenia konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Zmiana rozkładu mieszkania może być również trudna pod względem technicznym. Na polskim rynku mieszkaniowym przeważające są mieszkania budowane w systemie otwartym, które stanowią 2/3 wszystkich lokali w wielkiej płycie.
Wybierając mieszkanie w wielkiej płycie, warto zwrócić uwagę nie tylko na standard samego mieszkania, ale również stan techniczny samego bloku oraz okolicy. Coraz więcej osiedli przechodzi obecnie modernizacje – na drogach wewnętrznych pojawiają się szlabany oraz monitoring. W budynkach zamykane są zsypy, modernizowane klatki schodowe, windy, a także przeprowadzana jest termomodernizacja oraz wymiana instalacji wewnętrznych. Kupując mieszkanie w wielkiej płycie, najlepiej zatem zwrócić uwagę na osiedla, w których prace zostały już przeprowadzone lub są planowane – zmniejszy to koszty eksploatacyjne mieszkania, zwiększy jego wartość, a także zachęci potencjalnych najemców.