Gdy wynajmujemy nieruchomość, nawet jeśli nie robimy tego w ramach działalności gospodarczej, może powstać obowiązek zapłaty podatku VAT. Warto sprawdzić, kiedy prowadzona działalność wymaga zarejestrowania się jako podatnik VAT. Kluczowa będzie wysokość obrotu, cel wynajmu oraz rodzaj świadczonych usług.
Właściciele mieszkań, którzy wynajmują je w ramach najmu prywatnego, najczęściej nie wiedzą, że w pewnych okolicznościach pojawia się obowiązek zapłaty podatku VAT. Dotyczy to również osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Podatek VAT mimo braku zarejestrowanej działalności gospodarczej
Wynajem mieszkania będącego prywatną własnością może być traktowany z punktu widzenia podatku VAT jako działalność gospodarcza. Wynika to z szerokiej definicji działalności gospodarczej, która mówi o wykorzystaniu towarów dla celów zarobkowych w sposób ciągły.
Mimo że najem nie musi być prowadzony w ramach działalności gospodarczej, to jest uznawany za odpłatne świadczenie usług w sposób ciągły. Zgodnie z interpretacjami podatkowymi może on w takiej sytuacji wymagać odprowadzenia podatku od towarów i usług.
Możliwość zwolnienia z podatku VAT przy najmie prywatnym
Właściciele mieszkań wynajmujący swoje lokale w ramach najmu prywatnego mogą być podmiotowo zwolnieni z konieczności płacenia podatku VAT. Ze zwolnienia takiego można korzystać, jeśli wartość sprzedaży w danym roku nie przekroczy 200 tys. złotych.
Jeśli najem rozpoczynamy w późniejszych miesiącach, to limit ten jest naliczany proporcjonalnie za okres najmu w danym roku.
Innym rodzajem zwolnienia z podatku VAT jest zwolnienie przedmiotowe. W tym przypadku istotne jest przeznaczenie nieruchomości. Z podatku od towarów i usług zwolniony jest podatnik, który wynajmuje nieruchomość na cele mieszkaniowe.
Zwolnienie to nie obejmuje jednak wynajmu dla podmiotów gospodarczych, które podnajmują nieruchomość osobom trzecim, nawet jeśli ich najemcy korzystają z lokalu w celach mieszkaniowych.
Wysokość podatku uzależniona od rodzaju usługi
Długoterminowy najem nieruchomości z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe może być zwolniony z podatku VAT. Zwolnienie takie nie obejmuje jednak podatku krótkoterminowego np. dla turystów. Najem taki jest klasyfikowany jako świadczenie usług związanych z zakwaterowaniem. W takim przypadku właściciel mieszkania zobowiązany jest do zapłaty 8 proc. podatku VAT.
Wynajem nieruchomości niemieszkalnych, np. lokali użytkowych, ale także wynajem mieszkania na cele inne niż mieszkaniowe podlega opodatkowaniu stawką wynoszącą 23 proc.
Korzystając z przewidzianych przez ustawodawcę ulg, właściciel mieszkania, który wynajmuje je w ramach najmu prywatnego, prawdopodobnie zostanie zwolniony z konieczności zapłaty podatku VAT. Należy jednak upewnić się, czy w konkretnej sytuacji można skorzystać z prawa do zwolnienia z podatku.